Jak zaszczepić pasję w grupie?

Sposoby motywowania pracowników

by admin

Właściwe sposoby motywowania pracowników jest kluczowym aspektem zarządzania zasobami ludzkimi w firmie. Istnieje wiele różnych sposobów, które mogą pomóc zmotywować pracowników.W sporcie często mówimy o sportowcach, którzy „chcą tego” bardziej niż inni. Są to zawodnicy, którzy pojawiają się wcześnie, którzy zużywają każdą ostatnią uncję energii w dążeniu do osiągnięcia najlepszego wyniku. Zawodnicy, dla których porażka jest trzewiowo bolesna, tacy, którzy nie cofną się przed niczym, aby osiągnąć sukces.

Motywacja pochodzi z dwóch miejsc – wewnętrzna, która pochodzi z wewnątrz, i zewnętrzna, która pochodzi z sił zewnętrznych. Jako lider łatwo jest polegać na zachętach, karach i innych motywacjach zewnętrznych – „Jeśli zrobisz X, dostaniesz Y” – ale tego rodzaju zachęty sięgają tylko do pewnego momentu.

Najlepsi trenerzy na boisku i najlepsi liderzy w biurze rozumieją, że aby zbudować prawdziwie zwycięską kulturę, trzeba stworzyć motywację wewnętrzną. Inspirowanie osób, którym przewodzisz, do wykonywania świetnej pracy z miłości do niej samej, a nie dlatego, że otrzymają trofeum na koniec meczu lub wzmiankę w następnym biuletynie firmowym.

Ale jak zaszczepić tę pasję? Oto sześć lekcji, których nauczyłem się od trenerów, aby wspierać wewnętrzną motywację w twoim biurze.

Sposoby motywowania pracowników a powiązanie sukcesu indywidualnego z sukcesem zespołu

Motywacja wzrasta, gdy sportowcy wiedzą, że ich działania mogą stanowić różnicę między zwycięstwem a porażką drużyny. Na boisku może to być oczywiste – walka o luźną piłkę może oznaczać różnicę między stratą a zdobyciem bramki. W pracy związek między codzienną pracą pracownika a sukcesem firmy może być mniej oczywisty, ale pracownicy muszą zrozumieć, jak ważny jest ich wkład w sukces ich działu i całej firmy.

Dąż do „małych zwycięstw”

Jednym z sekretów sportowców odnoszących sukcesy jest ich umiejętność rozbijania celów na poszczególne części. Zamiast koncentrować się na marzeniu o pobiciu rekordu, skupiają się na małych krokach, które pomogą im to osiągnąć – zwiększeniu dystansu, podnoszeniu ciężarów w siłowni, a nawet czymś tak małym jak picie większej ilości wody.

Małe zwycięstwa pozwalają Twojemu zespołowi skupić się na czynieniu stałych postępów i motywują go do dalszej pracy w kierunku większego celu.

Kryje się za tym ważne uzasadnienie: psycholog Karl Weick twierdzi, że cele mogą być przeciwskuteczne dla motywacji. Ludzie często zniechęcają się, gdy stają w obliczu dużego, zniechęcającego wyzwania. Rada Weicka? Zmień cele na mniejsze wyzwania z widocznymi rezultatami, które nazywa „małymi zwycięstwami”. Małe zwycięstwa pozwalają Twojemu zespołowi skupić się na robieniu stałych postępów i motywują go do dalszej pracy nad większym celem.

Praktyka czyni mistrza

Gdy sportowcy zauważają poprawę swoich umiejętności, ich wewnętrzna motywacja rośnie i pracują ciężej. Daj swoim zespołom szansę na ćwiczenie i doskonalenie swoich umiejętności, czy to poprzez szkolenia wewnętrzne, czy też zasoby zewnętrzne. Istnieje tak wiele wspaniałych platform rozwoju zawodowego (od General Assembly po Coursera) i wydarzeń rozwijających umiejętności, że udostępnienie ich swojemu zespołowi tylko zwiększy jego wydajność i nastawienie do pracy.

Buduj relacje

Sportowcy, którzy dbają o swoich trenerów i kolegów z drużyny, stają się zaangażowani w sukces swojej drużyny, jak również swój własny. Wspaniali menedżerowie tworzą więzi, które rozprzestrzeniają się wśród członków zespołu. Nie oznacza to, że wystarczy polubić swoich bezpośrednich podwładnych na Facebooku lub zabrać ich na drinka. Oznacza to podjęcie wspólnego wysiłku, aby ich zrozumieć, ich mocne i słabe strony, pasje i obawy.

Chwalić za wysiłek – nie za wynik

Too much generalized praise such as “You’re awesome” and “You’re a rock star!” can actually decrease motivation.

Doceniaj wkład pracowników, duży i mały, poprzez pozytywne wzmocnienie. Pamiętaj jednak, że lepiej jest nagradzać wysiłek niż osobę. Zbyt wiele uogólnionych pochwał, takich jak „Jesteś niesamowity” czy „Jesteś gwiazdą rocka!”, może w rzeczywistości zmniejszyć motywację.

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago odkryli, że dzieci, które są chwalone za swoje wyniki – na przykład „Bardzo ciężko pracowałeś” – zamiast abstrakcyjnych osobistych pochwał, takich jak „Jesteś mądry”, są bardziej skłonne do podejmowania trudnych zadań w przyszłości. Twoi bezpośredni podwładni to nie maluchy, ale idea jest taka sama: wzmacnianie ciężkiej pracy pomaga pracownikowi zrozumieć, co się udało..

Baw się!

Najbardziej zmotywowane zespoły są również najszczęśliwsze. Ale co jest pierwsze: motywacja czy radość? Ekspert ekonomiczny Andrew J. Oswald badał wpływ szczęścia na produktywność i stwierdził, że pozytywne nastawienie może poprawić wydajność.

W jednym z badań uczestnikom pokazywano film – albo komediowy, albo „placebo”, które nie było tak zabawne. Osoby, którym pokazano komediowe wideo, były o 12 procent bardziej produktywne niż te, które widziały mniej zabawne wideo.

Motywacja wewnętrzna jest niezbędna dla zespołów osiągających wysokie wyniki. Ci liderzy, którzy rozumieją różnicę między motywatorami wewnętrznymi i zewnętrznymi oraz wiedzą, jak je wykorzystać, będą mieli przewagę nad konkurencją, na boisku lub na rynku.

Top